Makulatura na misje

 

Makulatura na misje

 

Inicjatywa edukacyjno-charytatywna Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „Pomagamy budować studnie w Sudanie - woda to życie - makulatura na misje” dla uczczenia przez szkoły/placówki województwa świętokrzyskiego kanonizacji Jana Pawła II.

ZABIERAJ – NIE NISZCZ – WSPIERAJ – PRZEKAŻ
(PRASA,  KSIAŻKI, OPAKOWANIA, ULOTKI…)

Dla uczczenia przez szkoły/placówki województwa świętokrzyskiego kanonizacji papieża Polaka – Jana Pawła II, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł, zaprosiła uczniów, nauczycieli i dyrektorów do włączenia się w akcję „Makulatura na misje – pomagamy budować studnie w Sudanie”.
Błogosławiony Jan Paweł II zawsze otaczał swoją opieką i miłością wszystkich ludzi, a szczególnie tych ubogich, którym przyszło żyć w trudnych warunkach. Sudan Południowy jest bardzo zniszczony wojną, ludziom brakuje wszystkiego, a najbardziej czystej, pitnej wody. Dzieci, którymi opiekują się misjonarze, są biedne, głodne i spragnione, ich życie na pustyni jest bardzo trudne. A 1 kilogram makulatury to 75 litrów wody dla Afryki.   
Inicjatorem tej akcji w Polsce jest Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział Łódzki przy współpracy z Fundacją Nauki i Wychowania w Łodzi. W naszym województwie akcję koordynuje Pan Władysław Burzawa, redaktor Tygodnika Niedziela Kielce oraz Towarzystwo Szkoły Katolickiej.

Cele:

  • akcja edukacyjna na temat wykorzystania surowców wtórnych (makulatury), w celu zbierania środków na budowę studni w Sudanie,
  • uczczenie przez każdego ucznia, niezależnie od jego sytuacji materialnej, kanonizacji Ojca Świętego poprzez osobiste włączenie się w to wspólne dzieło,
  • szerzenie idei wolontariatu, włączenie jak największej grupy uczniów, rodziców, nauczycieli na rzecz propagowania pomocy mieszkańcom Sudanu;


Sposób realizacji:

  • makulatura (papier, książki, gazety, opakowania tekturowe) jest odbierana we wskazanej w gminie szkole koordynującej akcję, do której pozostałe szkoły dostarczają zebrany surowiec w wyznaczonym terminie;
  • makulatura jest odbierana przez firmę Stora Enso;
  • otrzymane ze sprzedaży makulatury pieniądze przekazywane są na specjalne konto Studnia dla Sudanu – Fundacja Nauki i Wychowania, nr konta: 19 1020 3378 0000 1802 0225 7160.


Inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ma głęboki sens i wymiar solidarności z potrzebującymi. W obliczu zbliżającej się kanonizacji Ojca Świętego, dla upamiętnienia, uczczenia, ale także w odpowiedzi na wielką naukę miłości bliźniego, którą nam zostawił Jan Paweł II, pragniemy włączyć się w tę szlachetną akcję i sprawić, aby ludzie w Afryce mogli pić czystą wodę.

Makulatura będzie odbierana w kwietniu, czerwcu i październiku z wyznaczonych w gminie miejsc. My zbieramy makulaturę w przedszkolu i będziemy ją przekazywać dalej.